Apie vitražą

Vitražas – tai išskirtinė meno sritis, kuri kiekvieną pastatą ar interjerą paverčia nuostabia unikalia erdve. Spalvų ir šviesos žaismas yra pagrindinė vitražo išraiškos priemonė. Šviesa, saulės spinduliai vitražų stiklams padeda švytėti, užpildydami erdvę meistriškai parinktomis spalvinėmis kompozicijomis, kasdien akį džiugina netikėti šviesos ir nuotaikų žaismai.

Vitražas (lot. vitrum – stiklas, vitrage – dekoratyvinis langų stiklas) – dekoratyvinės dailės rūšis, dailės kūrinys iš spalvoto stiklo, įstatomas į langą, duris arba įtaisomas eksterjero ar interjero sienoje arba erdvėje. Toks kūrinys apšviečiamas natūralia arba dirbtine šviesa (šaltinis: wikipedia.org.). 

Vitražai dažniausiai gaminami pagal specialų užsakymą. Įsiklausoma į žmogaus pageidavimai ir pasiūlomas geriausius sprendimas. Vitražo kūryba prasideda nuo projektavimo – sukuriama keletas projektų pritaikytų interjerui, iš kurių užsakovas išsirenka jam labiausiai patinkantį variantą. Pasitvirtinus projektą vitražas pradedamas gaminti kaip vitražistai sako “medžiagoje” – pagal specialiai paruoštus kartonus pjaustomos stiklo formos, jos dekoruojamos, kepamos specialiose krosnyse ir pabaigoje tvirtinamos švino arba vario juostelėmis „tiffany”. Klasikinis vitražas – daug žinių, darbo, kantrybės reikalaujantis, ilgai gaminamas meno kūrinys. Orientacinė vitražo gamybos kaina nuo 1000 eur/m2.

Estetiniu požiūriu vitražo menas užima ypatingą vietą, nes daro galingą poveikį žiūrovui. Freskas ar paveikslus akis suvokia šviesoje, atsispindinčioje nuo jų paviršiaus. Vitražai veikia kitaip. Per spalvotą stiklą šviesos spindulys, lūžtantis į spektrinius atspalvius, nudažomas ryškiomis spalvomis. Žiūrovas gali stebėti sodrias spalvas, kurias sukuria skvarbios stiklo savybės. Žiūrint dienos metu iš pastato išorės vitražai atrodo blankūs. Jų pastebėti beveik neįmanoma. Tačiau tereikia užeiti į vidų ir prieš jus atsiveria visas spalvoto stiklo meno grožis ir galia. Vakare viskas apsiverčia – įsižiebus pastate šviesomis – visas vitražo grožis atsiveria į lauko pusę. Spalvoto stiklo sugebėjimas keisti kiekvienos net ir visiškai neišvaizdžios ar liūdnos patalpos nuotaiką ir atmosferą buvo pastebėtas labai seniai. Šiuolaikiniai vitražai gali padėti kūrybiškai išspręsti įvairias interjero dizaino problemas: paslėpti negražų vaizdą už lango ar jį pridengti, atlikti dekoruotos pertvaros funkciją, pagrąžinti duris ar sukurti unikalų šviečiantį objektą. Vitražai dera kiekviename interjere: tiek miegamajame, tiek restorane.

bet galima įsigyti ir jau pagamintų vitražų ar vitražinių šviestuvų.